Robin Hood jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla dorosłych jak i młodzieży. Siła naciągu zależna jest od długości, na którą łuk zostanie naciągnięty. Siła 35 funtów wymagana jest do naciągnięcia łuku na długość 29 cali. Doskonale nadaje się do strzelania rekreacyjnego. Podana długość łuku mierzona jest po nałożeniu cięciwy.
Łuk konwencjonalny (jednocięciwowy) służy do wystrzeliwania strzał poprzez zakumulowaną w ramionach łuku energię przekazaną przez mięśnie łucznika. Do kategorii łuków konwencjonalnych zaliczamy łuki posiadające jedną cięciwę rozciągniętą między dwa końce ramion (gryfy). W łukach tych podczas naciągania siła potrzebna do osiągnięcia pełnego naciągu cały czas zwiększa swoją wartość. Do zwalniania cięciwy używa się palców, które należy osłonić przez wykorzystanie skórki lub rękawicy łuczniczej (dla chwytów śródziemnomorskich). Przy strzelaniu z kciuka używa się zekiera tzn. specjalnego pierścienia na kciuk.
Należy wyszczególnić następujące typy łuków konwencjonalnych:
- rekreacyjne – łuki o zróżnicowanej budowie, służące do łucznictwa rekreacyjnego, zwykle o niewielkiej sile naciągu;
- refleksyjne klasyczne/olimpijskie – olimpijskie łuki stworzone z majdanu, refleksyjnych ramion oraz osprzętu, wykorzystywane w łucznictwie olimpijskim oraz terenowym w konkurencji recurve (łuk klasyczny olimpijski) bądź barebow (łuk goły bez osprzętu);
- tradycyjne – łuki stworzone z jednego kawałka, głównie z drewna oraz laminatu włókien szklanych oraz węglowych. Do tej grupy należy zaliczyć następujące rodzaje:
- łuk długi longbow łuk wykonany z drewna, w którym cięciwa nie dotyka łuku w żadnym punkcie z wyjątkiem gryfów;
- łuk krótki wschodni tzw. horsebow, krótki łuk refleksyjny stworzony z myślą o łucznictwie konnym, pomyślnie wykorzystywany w łucznictwie terenowym;
- polowe / hunter – łuki zarówno składane jak i jednoczęściowe najczęściej z refleksyjnymi ramionami, służące do łucznictwa terenowego oraz myślistwa.
W łucznictwie wszelkie wartości danych technicznych wyrażane są w anglosaskim systemie miar:
- DŁUGOŚĆ: cal: in [“], 1” to 2,54 cm;
- MASA: funt: lb/lbs [#], 1 lb to 0,45 kg;
- PRĘDKOŚĆ: stopa na sekundę (feet per second): fps, 1 fps to 0,3 m/s czyli 1,1 km/h.
Sposób odczytywania danych technicznych:
- Długość łuku: Długość łuku konwencjonalnego określana jest zwykle z zasadami AMO (Archery Manufactures Organization). Pomiar następuje na łuku bez założonej cięciwy od jednego końca do drugiego. Jednak dla niektórych łuków rekreacyjnych długość łuku podawana jest na naciągniętych ramionach.
- Długość cięciwy: Cięciwa w łukach refleksyjnych jest zwykle o 4″ krótsza od długości łuku i o 3″ krótsza od długości łuku bez refleksu. Nie dotyczy to łuków rekreacyjnych dla których podawana długość jest długością cięciwy.
- Wysokość cięciwy (brace height): jest to odległość od najbardziej wklęsłego miejsca ,,rączki” w majdanie do cięciwy w stanie spoczynku, lub odległość od gniazda montażu podstawki do cięciwy.
- Długość naciągu: jest to długość po naciągnięciu łuku mierzona między miejscem styku nasadki strzały z cięciwą a grzbietem łuku (po stronie grotu).
- Siła naciągu: jest to siła jaką trzeba przyłożyć między majdan a cięciwę w celu osiągnięcia pełnego naciągu. Dla łuków konwencjonalnych siłę naciągu zwykle określa się dla 28″ długości naciągu, wyjątkiem są niektóre łuki wschodnie gdzie podaje się siłę naciągu dla 31″. Jeżeli łuk konwencjonalny zostanie naciągnięty na krótszą odległosć niż 28″ to łuk ten będzie miał mniejszą wartość siły naciągu a w przypadku dłuższego naciągu łuk ten będzie miał większą wartość. Przyrost siły jest zależny od charakterystyki ramion.
- Mocowanie ramion: np. ramiona stale połączone z majdanem, śruba mocująca, system ILF, system F. Na rynku istnieje kilka rodzajów montażu ramion w zależności od producenta.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.